Japa & Co
01-461 Warszawa
ul. Bogatyńska 6/9

E-mail: jakubowski@japa.pl
kom. 601211952
kom. 697955151

Transport pianin i fortepianów

Często spotykamy się z pytaniami od osób prywatnych, przedstawicieli szkół muzycznych i orkiestr o możliwość transportu instrumentów o dużych gabarytach, takich jak pianina i fortepiany. Informujemy zatem, że nasza firma dysponuje zarówno odpowiednim doświadczeniem, jak również wszelkim niezbędnym sprzętem i wyposażeniem, które konieczne są do sprawnego i bezpiecznego transportu tych klawiszowych instrumentów.

Dlaczego do transportu niezbędna jest profesjonalna firma?

Transport fortepianu czy pianina jest problematyczny z kilku powodów. Najważniejszym są oczywiście waga i rozmiary instrumentu. Lżejsze pianina ważą standardowo od 100 do 150 kg, zdarzają się jednak modele, które mogą ważyć nawet dwa razy więcej. Jeszcze większy problem jest z fortepianami bo chociaż każdy z nich ma inną wagę i „mniejszy” nie zawsze oznacza „lżejszy” to każdorazowo powinniśmy liczyć się z koniecznością dźwigania kilkuset kilogramów. Można przyjąć, że przeciętne fortepiany nie posiadające pełnej ramy metalowej ważą ok 250-300 kilogramów, natomiast modele nowoczesne z pełną ramą żeliwną mogą osiągać wagą od 350 do nawet 500 kilogramów.

Kolejną problematyczną kwestią podczas transportu tych instrumentów jest ich wartość. Bardziej niż wartość ekonomiczną na myśli mamy jednak wartość sentymentalną. Często zdarza się, że fortepian lub pianino jest zabytkowym instrumentem pamiętającym czasy kilku pokoleń. W takiej sytuacji każde zarysowanie, obicie czy zniszczenie (nie wspominając nawet o nieszczęśliwym upuszczeniu instrumentu) powoduje nie tylko szkody finansowe. Ponadto wszelkie, nawet najdrobniejsze uszkodzenia instrumentu, mogą odbijać się na jego późniejszym działaniu.

Profesjonalne usługi transportu pianin i fortepianów

Przygotowując się do transportu pianina lub fortepianu zawsze należy się zatem zwrócić o pomoc do profesjonalnej firmy. Nasz doświadczony zespół nie tylko zachowuje zawsze pełną ostrożność, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom instrumentu, ale również jesteśmy odpowiednio wyposażeni do przewożenia tego typu produktów.

Posiadamy niezbędne pasy do przenoszenia przedmiotów ponadgabarytowych oraz pasy do zabezpieczania przestrzeni ładunkowej. W czasie transportu korzystamy również z platform transportowych. Przed rozpoczęciem transportu konsultujemy zlecenie z klientem, który powinien dostarczyć nam informacji o drodze, jaką musi przebyć instrument oraz o jego historii, m.in. czy przy ewentualnych wcześniejszych przewozach występowały jakiekolwiek problemy.

Cena transportu zależna jest od wielu czynników. Poza odległością, jaką mamy do pokonania, pod uwagę bierzemy również brak dogodnego podjazdu, strome schody, piętra czy wąskie klatki schodowe.