Japa & Co
01-354 Warszawa
ul. Borowej Góry 10

E-mail: jakubowski@japa.pl
kom. 601211952
kom. 697955151

Zalety mieszkania w mieście

Plusy życia w mieście

Przeprowadzka może być ekscytująca, zwłaszcza jeśli przeprowadzisz się do miejsca, które bardzo różni się od tego, w którym obecnie mieszkasz. Przeniesienie się do nowego środowiska, do którego nie jesteś przyzwyczajony, może być również stresujące. Jedną z największych zmian, jakie możesz wprowadzić w swojej sytuacji życiowej, jest przeprowadzka z małego miasteczka lub przedmieścia do dużego miasta np. Warszawy.

Migracja z przedmieść i małych miejscowości

Migracja do dużych miast nie jest nowym zjawiskiem. Są okresy, kiedy jest ona większa lub mniejsza, jednak trend jest stały. Co więcej, dotyczy on całego świata. Według raportu przygotowanego dla ONZ do 2050 r. na obszarach miejskich ma mieszkać 68% ludności świata.

Chociaż jest wielu ludzi, którzy chcieliby przeprowadzić się do miasta, życie w wielkim mieście ma swoje wady i zalety. Tym samym przeprowadzka do dużego miasta nie jest dla każdego. Mieszkanie w mieście różni się od życia na przedmieściach czy w małym miasteczku. Życie tutaj porusza się w znacznie szybszym tempie. Podobnie jak w przypadku każdej lokalizacji, mieszkanie w dużym mieście ma swoje plusy i minusy, które należy wziąć pod uwagę, zanim ostatecznie zdecydujesz się porzucić swoją miejscowość dla świateł wielkiego miasta.

Zalety mieszkania w dużym mieście

Chociaż życie w mieście ma swoje niedogodności, rekompensuje je wszystkim, co ma do zaoferowania. Duże miasta to główne centra kulturalne, które mają tętniące życiem sceny artystyczne i muzyczne, szerszą gamę kuchni, którym możemy spróbować, więcej interesujących miejsc, takich jak muzea, wydarzenia, takie jak gry w piłkę i koncerty, a także zróżnicowaną populację, która ma wspólne doświadczenia z życia w mieście. Oto główne zalety życia w mieście:

1. SPOTYKANIE NOWYCH LUDZI

Gdziekolwiek byś nie nie przeprowadził, to poznasz nowych ludzi. Wielkie aglomeracje dają Ci możliwość poznawania ludzi spoza Twojego kręgu, ponieważ duże miasta przyciągają do nich najróżniejszych ludzi z całego świata. W mieście jest też więcej ludzi, co oznacza, że każdego dnia będziesz spotykać nowe twarze. Spotkanie i rozmowa z nowymi ludźmi, którzy mieli zupełnie inne doświadczenia życiowe niż twoje, może być orzeźwiająca i dać ci nową perspektywę. W dużym mieście, z uwagi na kluby, restauracje oraz miejsca rozwijania swojego hobby (taniec, joga itp.) oraz centra rozrywki, możliwości poznania nowych osób są znacznie większe.

2. Aktywności

Jeśli mieszkasz w tej samej małej miejscowości od 10 lat lub dłużej, prawdopodobnie znasz to miejsce bardzo dobrze i zrobiłeś wszystko, co było do zrobienia. Jeśli spędzisz 10 lat mieszkając w dużym mieście, prawdopodobnie nie zbliżysz się do tego, by doświadczyć wszystkiego, co miasto ma do zaoferowania. W większych aglomeracjach zawsze jest coś do zrobienia, aby ludzie o różnych zainteresowaniach się nie nudzili. Większość miast ma bogate życie nocne, różne rodzaje jedzenia do spróbowania, wszelkiego rodzaju pokazy, muzea, zabytki, parki, festiwale, gry sportowe i wiele więcej. Jeśli jesteś artystą wizualnym, performerem lub muzykiem, w dużych miastach jest wiele możliwości, aby stać się częścią sceny.

3. Transport publiczny

System transportu publicznego w dużych miastach jest dobrą alternatywą dla samodzielnego kierowania pojazdem oraz radzenia sobie z ruchem drogowym i sytuacją parkingową. W przeciwieństwie do wsi lub małej miejscowości duże miasta mają tramwaje, autobusy i wiele taksówek oraz kierowców korzystających z usług wspólnych przejazdów, dzięki czemu możesz dotrzeć tam, gdzie chcesz. Wiele opcji transportu publicznego, takich jak autobus i pociąg, jest bardzo przystępnych cenowo i uwalnia Cię od kłopotów z prowadzeniem. W większości dużych miast można żyć swobodnie bez samochodu.

4. Wielkie wydarzenia

Największe wydarzenia, takie jak wydarzenia sportowe, koncerty, festiwale i wernisaże artystyczne, odbywają się w dużych miastach. Możesz załapać się na koncert największych gwiazd lub mecz drużyn Ekstraklasy bez długich podróży z przedmieścia. Nie interesuje Cię piłka nożna ani muzyka? Duże miasta to także wielkie wystawy muzealne, czy znane sztuki teatralne.

5. Wspólne doświadczenia

Jedną rzeczą, która może być bardzo pocieszająca w dużym mieście z milionami ludzi z różnych środowisk, jest to, że wszyscy dzielą te same doświadczenia związane z życiem w mieście. Duże miasta są bardziej przyjazne, niż sądzi wielu ludzi, a jeśli udasz się w te same miejsca i wykonasz te same czynności, szybko poznasz nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania i prawdopodobnie przyjechali do miasta z tych samych powodów, co Ty.

6. Darmowe aktywności

Koszty życia w mieście są zazwyczaj dużo wyższe. Równocześnie jednak mamy do dyspozycji dużo aktywności, które są całkowicie bezpłatne. Mogą być to codzienne rozrywki, takie jak spacerowanie po parkach, czy podziwianie starej architektury (np. starówka w Warszawie, czy sukiennice w Krakowie). W dużych miastach organizowane są też często bezpłatne koncerty lub imprezy plenerowe (np. Wianki, czy Dni Bielan w Warszawie). Wiele firmy w celach promocyjnych organizuje darmowe zajęcia promujące ich markę. Możesz więc uczestniczyć w zajęciach jogi, czy zajęciach, na których stworzysz przepiękną makramę. Podczas Nocy Muzeów możesz odwiedzić wybrane muzea, bez konieczności kupowania biletu.

7. Wyższe wynagrodzenia

Pomimo wysokich kosztów życia w mieście pracodawcy są zazwyczaj skłonni zapłacić więcej. Z tego powodu wiele osób dojeżdża do dużych miast, aby uzyskać wyższe wynagrodzenie i nadal cieszyć się ekonomicznymi kosztami utrzymania. W szczególności duże korporacje, które przeniosły wiele swoich biur do centrum miasta lub w okolice (Charakterystyczny "Mordor"znajdujący się na Mokotowie w Warszawie), oferują wyższe wynagrodzenia na zdalnych stanowiskach. Dlatego niektórzy pracownicy nie muszą codziennie stawiać czoła dojazdom do pracy.

8. Więcej możliwości pracy

Z firmami rządzącymi miejskimi drapaczami chmur, ciężko jest nie znaleźć pracy, chociaż może być trudno znaleźć taką, która pokryje podwyższone koszty czynszu czy zakupu nieruchomości. Ale miasto pełne firm to miasto pełne możliwości kariery. Są szanse, że znajdziesz kogoś, kogo pokochasz.

Statystyki pokazują również, że mieszkańcy większych miast również znajdują lepsze możliwości zatrudnienia niż mieszkańcy żyjący w małych miejscowościach.

9. Bogactwo restauracji i lokali gastronomicznych

Do zalet mieszkania w dużym mieście konieczne trzeba dopisać kuchnię. W miastach nigdy nie brakuje oryginalnych restauracji. Od fast foodów po restauracje Geslerów - w promieniu kilometra lub dwóch najprawdopodobniej znajdziesz swoją ulubioną kuchnię.

Chociaż lokale gastronomiczne w mieście są zwykle droższe ze względu na wyższy czynsz, wiele restauracji oferuje w promocyjnych cenach specjalne dania na lunch i kolację. Do plusów należy też zaliczyć dużą dostępność stoisk z jedzeniem. Warto więc rozejrzeć się w swojej okolicy, aby znaleźć dobre oferty oraz swoją ulubioną kuchnię.

10. Bliskość lotnisk

Jeśli lubisz dużo podróżować do pracy, z pewnością będziesz mieć łatwiejszy dojazd na lotnisko, mieszkając w mieście. Zamiast spędzać kilka godzin w pociągu lub pekaesie w drodze na lotnisko, w dużym mieście możesz wskoczyć w autobus lub taksówkę i dotrzeć na lotnisko w 30 minut.

O ile mieszkanie w dużym mieście ma dużo zalet, to niestety jak już wspominaliśmy, ma też swoje minusy. Niestety z uwagi na koszty, nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania w Warszawie czy Gdańsku. Duże aglomeracje to także większy hałas. Więcej o wadach mieszkania w takich miejscach znajdziesz w naszym artykule "Wady mieszkania w mieście".

Przeczytaj pozostałe artykuły: