Japa & Co
01-354 Warszawa
ul. Borowej Góry 10

E-mail: jakubowski@japa.pl
kom. 601211952
kom. 697955151

Przeprowadzka do Warszawy
7 wskazówek

13-07-2021 r.

Przeprowadzka do Warszawy lub innego dużego miasta może być naprawdę zachwycającym okresem w Twoim życiu. W rzeczywistości jest wiele rzeczy, którymi można się ekscytować, zwłaszcza jeśli przeprowadzasz się do dużego miasta z małego miasteczka. Warszawa to większe możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Duże miasto to nieskończone możliwości rozrywki o każdej porze dnia i nocy i różnorodność kulturowa, pozwalająca poszerzyć swoje horyzonty Przeprowadzka do Warszawy to jednak przede wszystkim niepowtarzalna szansa, aby na nowo odkryć, kim naprawdę jesteś i czego naprawdę chcesz w życiu.

Najprawdopodobniej będziesz zachwycony nadchodzącą przeprowadzką do dużego miasta, ale możesz też martwić się, że tak naprawdę nie wiesz, czego się spodziewać po dotarciu do celu. Być może pojawi się nawet moment, w którym będziesz się bać przeprowadzki do stolicy.

Nie warto się jednak martwić. Poniższe 7 wskazówek, które powinny pomóc Ci uniknąć poważnych błędów podczas przeprowadzki do dużego miasta oraz pomóc ci zaaklimatyzować się i przystosować do zupełnie nowego sposobu życia i patrzenia na świat wokół Ciebie.

1. Dowiedz się jak wygląda życie w Warszawie

Kiedy przeprowadzasz się do Warszawy, ważne jest dobre przygotowanie. Jeśli znasz kogoś, kto mieszka lub mieszkał w tym mieście, skontaktuj się z tą osobą i poproś o ważne informacje, które dadzą ci realną przewagę po zakończeniu przeprowadzki.

Zbadaj opcje mieszkaniowe, aby znaleźć miejsce, które lubisz i na które możesz sobie pozwolić. Ceny mieszkań w zależności od dzielnicy mogą się różnić nawet o 50%. Uzależnione są one nie tylko od lokalizacji, ale także od komunikacji. Jeśli masz już zaplanowaną w Warszawie pracę lub studia, zastanów się, czy ważniejszy jest dla Ciebie dojazd do biura lub uczelni, czy może mieszkanie blisko teatrów, restauracji czy parków.

Jeśli przenosisz się do Warszawy, bo masz tam zaplanowaną pracę, sprawdź także alternatywne możliwości zatrudnienia. Czasami wymarzona praca okazuje się nietrafioną opcją. Jeśli już podjęliśmy decyzję dotyczącą przeprowadzki, to przygotujmy sobie plan awaryjny.

Zapoznaj się z komunikacją. Komunikacja miejska w Warszawie to tramwaje, autobusy i aktualnie 2 linie metra. Z uwagi na korki, światła i ograniczone trasy warto poznać je wszystkie. Co ciekawe jako honorowy dawca krwi (oddanych 18 litrów) możesz poruszać się komunikacją miejską w Warszawie za darmo.

2. Szybko znajdź pracę

Jeśli masz już zapewnioną pracę w mieście, do którego planujesz się przeprowadzkę, będziesz mieć o jedną zmartwienie mniej. Jeśli jednak dopiero po przeprowadzce planujesz rozpoczęcie poszukiwań, to przygotuj się do tego psychicznie. W dużych miastach to normalne, że na jedną ofertę pracy składają się dziesiątki kandydatów. Warszawa nie jest pod tym względem wyjątkiem. Staraj się jednak nie zrażać zaciętą konkurencją. Jeśli dopiero ukończyłeś szkołę i nie masz doświadczenia, rozważ płatne staże. Z jednej strony wzbogacą one Twoje CV, z drugiej często po ich zakończeniu pracodawcy proponują pracę na stałe.

3. Zabierz ze sobą tylko najważniejsze rzeczy

Jedną z rzeczy do zapamiętania podczas przeprowadzki do dużego miasta jest to, że Twój nowy dom będzie prawdopodobnie znacznie mniejszy niż ten, który masz w małej miejscowości. Tak więc, przy znacznie bardziej ograniczonej przestrzeni życiowej do pracy, naprawdę ważne jest, aby zabrać ze sobą tylko najważniejsze rzeczy. Wynajmowane mieszkania często wyposażone są w podstawowe sprzęty. Może się więc okazać, że transport mebli nie będzie konieczny.

Zredukuj swoje rzeczy, aby przemieszczanie się w wielkim mieście było łatwiejsze i tańsze. Ostatecznie im więcej rzeczy zdecydujesz się przenieść, tym wyższy będzie koszt przeprowadzki i trudniej będzie Ci znaleźć wystarczającą przestrzeń do przechowywania swoich rzeczy.

4. Koszty utrzymania w Warszawie

Przeprowadzka do dużego miasta bez dodatkowych pieniędzy może być naprawdę trudna. Wkrótce przekonasz się, że życie w dużym mieście jest droższe niż mieszkanie w małym miasteczku. Mieszkanie, żywność, transport, media, usługi, a nawet podatki będą zwykle znacznie droższe niż to, co jesteś przyzwyczajony do płacenia.

W rezultacie wyższe koszty życia w wielkim mieście będą wymagały znacznie ściślejszej kontroli nad swoimi finansami. W końcu nie chcesz, aby Twoje pieniądze rozpłynęły się tak szybko. Dobra wiadomość jest taka, że duże miasto da Ci szansę zostania mądrzejszym kupującym i ostrożnym konsumentem towarów. Szukaj więc tańszych marek, wyprzedaży, promocji i kuponów rabatowych. W wielu dużych muzeach pojawiają się bezpłatne dni otwarte (np. Noc Muzeów), a bezpłatne koncerty można podziwiać w parkach publicznych na przykład w Łazienkach Królewskich.

5. Rozważ różne opcje komunikacji

Możesz mieć wiele dobrych powodów, aby przenieść się do dużego miasta. Jeśli jednak jednym z powodów przeprowadzki jest czerpanie przyjemności z jazdy samochodem po metropolii, równie dobrze możesz o tym zapomnieć.

Należy pamiętać, że duże miasta w żaden sposób nie są przyjazne dla samochodów. Ciągły duży ruch uliczny, częste korki, trudność w znalezieniu miejsca parkingowego lub jego koszt. Wszystko to może utrudnić nam życie i spowodować niepotrzebny stres.

Na początku możesz być onieśmielony korzystaniem z systemu transportu publicznego, ale gdy wypróbujesz wygodę metra i autobusów, wkrótce to docenisz. W szczególności w Centrum Warszawy. Stolica ma dobrze rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, więc poruszanie się rowerem z jednego miejsca w drugie może z łatwością okazać się niezastąpione. Jest to tyle dobre rozwiązanie, że możemy skorzystać z rowerów miejskich. Możemy je bez większego kłopotu wypożyczyć w jednym miejscu, a zwrócić nawet w innej dzielnicy. W wielu miejscach przy chodnikach znajdziemy też hulajnogi, które podobnie jak rowery możemy wypożyczyć za pomocą specjalnej aplikacji.

W przypadku poruszania się po Warszawie polecamy w szczególności korzystanie z Google Maps. Dzięki wgranym trasom i rozkładom jazdy, komunikacja miejska stolicy nie będzie dla Ciebie żadną tajemnicą.

6. Poznaj swoje nowe miasto

Pierwszy raz przeprowadzasz się do dużego miasta? Czas zebrać się na odwagę i rozpocząć eksploracyjne wycieczki po nowym mieście. Na samym początku nieznane otoczenie i brak znajomych twarzy mogą Cię zmylić, a nawet przygnębić, jak nigdy dotąd.

Tak, sama przeprowadzka do dużego miasta będzie początkowo zniechęcająca, ale jedynym sposobem na dostosowanie się do nowego świata wokół ciebie jest jego lepsze poznanie. Ale od czego zacząć? Chodzi o małe kroki. Najpierw poznaj najbliższe sąsiedztwo, a następnie krok po kroku poznaj wielką metropolię, aby odkryć jak wygląda życie w Warszawie i cieszyć się jej tajemnicami.

Skorzystaj więc ze swojego smartfona z Google Maps lub zdobądź staromodną mapę miasta i zacznij spacerować po stolicy.

7. Postaraj się poznać nowych przyjaciół

Przeprowadzka w dużym mieście bardzo różni się od życia w małym mieście. Wszystko wydaje się większe i porusza się znacznie szybciej niż tempo, do którego jesteś przyzwyczajony. Jedną rzeczą, którą od razu zauważysz, jest to, że większość ludzi w dużym mieście porusza się szybciej, a nawet mogą mówić trochę szybciej.

Przeprowadzając się do dużego miasta, najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest szukanie samotności. Nie barykaduj się w nowym miejscu, ponieważ spędzanie zbyt wiele czasu samemu może wywołać wroga, o którym możesz niewiele wiedzieć - depresję relokacyjną. Zamiast tego użyj najlepszego antidotum na lęk separacyjny - nawiązania nowych przyjaźni.

Na początek poznaj swoich sąsiadów, a następnie sprawdź, czy możesz się zaprzyjaźnić z którymś z nowych kolegów z pracy. Rozważ dołączenie do klubów lub grup, które mają takie same zainteresowania jak Twoje. Zapisz się na lekcje tańca, uprawiaj sporty lub rozpocznij jogę - wszelkie zajęcia, które pomogą Ci poznać nowych ludzi i wchodzić z nimi w interakcje.

Przeprowadzka do Warszawy to wzywanie, ale bądź otwarty na nowe doświadczenia i korzystaj z każdej okazji, aby spędzać czas wśród osób, których towarzystwo lubisz.

JAPA PRZEPROWADZKI WARSZAWA

Przeczytaj pozostałe artykuły: