Japa & Co
01-461 Warszawa
ul. Bogatyńska 6/9

E-mail: jakubowski@japa.pl
kom. 601211952
kom. 697955151

Przeprowadzka w pigułce – najważniejsze rady

Z przeniesieniem miejsca zamieszkania prędzej czy później musi zmierzyć się wiele osób. By przeprowadzka odbyła się sprawnie, warto przed jej rozpoczęciem zapoznać się ze wskazówkami, które znacznie ją ułatwią.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim, przeprowadzkę zaplanuj z odpowiednim wyprzedzeniem. Zorientuj się, czy na czas przeprowadzki możesz wziąć wolne w pracy oraz czy firma transportowa, którą wybrałeś ma wtedy wolny termin. Pamiętaj, by informację o zmianie miejsca zamieszkania przekazać bankom, dostawcom prądu czy Internetu.

Skorzystanie z usług firmy transportowej znacznie ułatwi proces przeprowadzki, nie należy jednak wybierać jej w ciemno. Poczytaj opinie w Internecie i gazetach o poszczególnych firmach, spytaj znajomych o rekomendacje. Pamiętaj, by sprawdzić, czy firma jest ubezpieczona oraz dokładnie przeczytaj umowę przed jej podpisaniem.

Pakowanie i transport

Na początku zrób spis przedmiotów, które chcesz zabrać do nowego mieszkania oraz tych, które nie są już potrzebne. To pomoże Ci pozbyć się zbędnych rzeczy oraz ustalić, czy nic nie zginęło w czasie transportu. By uniknąć bałaganu starannie opisz i posegreguj poszczególne kartony. Pamiętaj również, by szczególną uwagę poświęcić ważnym dokumentom i przedmiotom, z którymi należy obchodzić się ostrożniej. Oznacz je, opisz i poinformuj o nich pracowników firmy transportowej, by wiedzieli, na które pudełka szczególnie uważać.

W czasie przeprowadzki warto mieć przy sobie ścierkę, taśmę klejącą, nożyczki, nożyk i flamaster, czyli przedmioty, które pomogą utrzymać ład i porządek. Podczas pakowania do kartonów książek, płyt czy naczyń pamiętaj o dwóch sprawach. Po pierwsze – na spodzie należy umieszczać cięższe przedmioty. Drugą istotną sprawą jest waga pudełka, która powinna być ograniczona do 20-30 kg.

Szczególną uwagę trzeba również poświęcić sprzętom RTV i AGD, które powinny być transportowane w oryginalnych kartonach. Lodówka czy zamrażarka potrzebują czasu do rozmrożenia, a ponadto nie można podłączyć ich od razu po wprowadzeniu. Nie warto więc robić zapasów żywności przed wyprowadzką.

Pierwsza noc w nowym mieszkaniu

Bardzo możliwe, że proces przeprowadzki potrwa dłużej niż jeden dzień. Może się więc zdarzyć, że początkowo nowe mieszkanie będzie tonąć w kartonach i pudełkach. Podręczne przedmioty, takie jak rzeczy higieny osobistej, sztućce czy kubek, które mogą okazać się pomocne podczas pierwszej nocy, warto zatem mieć pod ręką spakowane osobno.