Japa & Co
01-461 Warszawa
ul. Bogatyńska 6/9

E-mail: jakubowski@japa.pl
kom. 601211952
kom. 697955151

Jak zorganizować transport mebli?

Przetransportowanie mebli podczas przeprowadzki może odbyć się płynnie i bezstresowo jeśli dostosujemy się do kilku porad. Dzięki temu nie tylko przyśpieszymy cały proces przeprowadzki, ale także zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia mebli.

Jak zabezpieczyć meble?

Przede wszystkim szafy i komody należy opróżnić i zamknąć tak, by się nie otwierały. Rzeczy, które wyjęliśmy z szuflad, szaf i regałowych półek najlepiej od razu spakować do kartonów – pozwoli to uniknąć bałaganu utrudniającego poruszanie się.

Następnie należy przemyśleć, które meble wymagają rozkręcenia, a które można wynieść w całości. Nie warto demontować mebli pochopnie, mogą one bowiem ulec destabilizacji po ponownym montażu, a pewne elementy mogą się zgubić.

Meble i ich części powinny być odpowiednio przygotowane do transportu i zabezpieczone. W tym celu warto wykorzystać folię stretch – postarajmy się, by każdy mebel był nią owinięty kilkakrotnie. Przydatne mogą się okazać również tektura, folia bąbelkowa oraz koce.

Samemu czy z wykorzystaniem firmy?

To pytanie pojawia się często. Nasze możliwości zależą przede wszystkim od wielkości pojazdu, jakim dysponujemy. Samodzielny transport mebli ma swoje plusy - przede wszystkim oszczędność i możliwość wykonania prac wtedy, kiedy nam pasuje. Dodatkowo, sami bierzemy odpowiedzialność za naszą własność.

Meble często ulegają jednak zniszczeniom, zwłaszcza podczas załadunku i rozładunku oraz w sytuacji, gdy są źle zabezpieczone lub nieprawidłowo transportowane. Należy zatem ocenić, czy warto ryzykować i oszczędzać na usługach profesjonalnej firmy – koszty naprawy uszkodzonych mebli mogą okazać się wyższe niż cena za usługi transportowe.

Jeśli mebli nie jest zbyt dużo, korzystnym finansowo rozwiązaniem może być wynajęcie firmy szukającej doładunku na różnych trasach. Mniejsze meble może natomiast przewieźć firma kurierska.

Rozładunek mebli

Miejsce rozładunku należy przygotować jeszcze przed przewiezieniem mebli. Upewnijmy się, czy miejsca jest dostatecznie dużo i czy nic nie stoi na drodze do podjechania jak najbliżej punktu docelowego.

Nieprofesjonalnie przeprowadzony rozładunek mebli może skończyć się nie tylko ich uszkodzeniem, ale także urazami kręgosłupa. Firmy przeprowadzkowe używają specjalnych pasów, które minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji podczas przenoszenia szaf, regałów i stołów. Przydatne są również wózki transportowe i windy samozaładowcze, którymi często dysponują profesjonalne firmy.