Japa & Co
01-461 Warszawa
ul. Bogatyńska 6/9

E-mail: jakubowski@japa.pl
kom. 601211952
kom. 697955151

Jak przetransportować pralkę?

Duże gabaryty oraz ciężar sprawiają, że wiele osób nie do końca wie, jak zabrać się za transport pralki podczas przeprowadzki. Chociaż przeprowadzenie całej akcji nie należy do najprostszych zadań, przestrzegając kilku wskazówek można poradzić sobie z tym bez większego problemu.

Wysuszenie pralki, czyli przygotowanie

Przede wszystkim należy odłączyć pralkę od gniazdka elektrycznego i dopływu wody. Dobrze jest zrobić to przynajmniej kilka godzin przed planowanym transportem, tak, aby wnętrze urządzenia zdążyło wyschnąć. Możemy to przyspieszyć wylewając wodę z wężów hydraulicznych do miski lub wiadra.

Skrupulatne pozbycie się wody może mieć duże znaczenie zarówno dla samego urządzenia, jak również dla naszego bezpieczeństwa. Jeśli podczas odłączania lub transportu pralki woda dostanie się do przewodu elektrycznego, podczas ponownego podłączania urządzenia możemy doprowadzić do zwarcia elektrycznego.

Jeżeli mamy pewność, że bęben pralki jest suchy oraz że w wężach nie osadza się woda, możemy przystąpić do zabezpieczania wszelkich ruchomych elementów i pakowania urządzenia.

Wariant pierwszy – idealny

Wariant pierwszy przedstawia sytuację, w której pralka, której jesteśmy posiadaczami, jest przystosowana do transportu. Powinniśmy zatem umieścić kabel i wąż odpływowy w znajdujących się z tyłu uchwytach, a także – przy pomocy przeznaczonych do tego śrub transportowych - zabezpieczyć bęben.

Przy pakowaniu pralki przydatne mogą się okazać oryginalne opakowanie i zabezpieczenia. Styropianowe narożniki, którymi producent zabezpieczył urządzenie, oraz oryginalny karton dają pewność, że opakowanie będzie idealnie dopasowane do urządzenia.

Wariant drugi – rozwiązania prowizoryczne

Rzadko kiedy jednak składujemy w domu oryginalne kartony licząc na to, że przydadzą się nam podczas ewentualnej przeprowadzki. Również nie wszystkie modele pralek wyposażone są w uchwyty zabezpieczające. W takich przypadkach trzeba szukać rozwiązań prowizorycznych.

Jeśli pralka nie jest wyposażona w elementy zabezpieczające, a nam brakuje śrub transportowych, podstawą naszego działania powinna być gruba i mocna taśma. Za jej pomocą można przytwierdzić kable do urządzenia oraz unieruchomić bęben. Taśmą zabezpieczamy również wszystkie ruchome elementy – pozwoli to zapobiec ewentualnym uderzeniom i obiciom oraz sprawi, że nie będą nam przeszkadzały podczas transportu.

Jeżeli nie dysponujemy kartonem, pralkę możemy zabezpieczyć styropianem lub miękkimi ręcznikami. Przede wszystkim dotyczy to narożników. Na samym końcu całość owijamy i oklejamy kilkoma warstwami grubej folii bąbelkowej.

Co jeszcze przyda nam się przy transportowaniu pralki podczas przeprowadzki? Przede wszystkim pomoc jednej lub dwóch osób oraz odpowiedni samochód. Przydatny może okazać się także ręczny wózek do transportu po schodach, który ułatwi przetransportowanie urządzenia w przypadku braku windy.