Japa & Co
01-461 Warszawa
ul. Bogatyńska 6/9

E-mail: jakubowski@japa.pl
kom. 601211952
kom. 697955151

Poradnik pakowania kartonów

Pakowanie rzeczy do kartonów w celach przeprowadzkowych to czynność, która może wydawać się banalnie prosta, a która w praktyce często przysparza wielu trudności. Nie ma tu jednak wielkiej filozofii – tak naprawdę wystarczy, że będziemy pamiętali o kilku podstawowych zasadach, a wówczas żadne z transportowanych przedmiotów nie powinny ucierpieć.

Po pierwsze – nie jest prawdą, że do takiego pakowania nie trzeba się odpowiednio przygotować. Podczas przeprowadzek często wykorzystujemy stare kartony, które przechowujemy w piwnicy i na strychu. I bardzo dobrze, nie ma w tym nic złego, pamiętajmy jednak, że są one zabezpieczeniem dość ryzykownym. Zdecydowanie zalecamy, by do starych i często zużytych już kartonów pakować wyłącznie przedmioty lekkie, pod którymi nie załamie się dno.

Jak się przygotować?

Cięższe przedmioty i produkty powinniśmy pakować do wytrzymałych kartonów, wykonanych najlepiej z pięciowarstwowej tektury o wysokiej gramaturze. W tym miejscu warto zaznaczyć również, że sprzęty RTV i AGD podczas przeprowadzek powinny być pakowane w oryginalne kartony, najlepiej wraz z styropianowymi i foliowymi materiałami usztywniającymi.

Porządne, twarde kartony można zakupić w każdym sklepie specjalistycznym. Z takiego sklepu razem z nimi powinniśmy przywieźć również szeroką, grubą taśmę klejącą oraz folię bąbelkową. Przed przystąpieniem do pakowania powinniśmy uszykować stare gazety, które przydadzą się przy pakowaniu delikatnych, szklanych czy porcelanowych naczyń, dekoracji i ozdób.

Kiedy rozpocząć pakowanie?

Jeżeli uważamy, że jesteśmy już odpowiednio przygotowani, możemy przejść do pakowania. Ważne jest, byśmy nie zwlekali z tym do ostatniej chwili. Owszem, niektóre rzeczy są nam potrzebne w codziennym życiu aż do momentu przeprowadzki, jednak te, które nie są niezbędne, można zacząć pakować systematycznie już kilkanaście dni przed transportem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystko będzie spakowane w uporządkowany sposób, co przełoży się nie tylko na bezpieczny transport, ale również łatwiejsze rozpakowanie się w nowym miejscu.

Jak pakować?

Należy się wystrzegać wkładania zbyt wielu ciężkich przedmiotów do jednego kartonu. Duży, wypchany po brzegi karton nie tylko będzie sprawiał trudności podczas transportu, ale również będzie narażony na zniszczenie. Dlatego ciężkie rzeczy lepiej jest pakować do małych, poręcznych pudełek, natomiast duże zostawić na pościele, poduszki czy ubrania.

Pamiętajmy także o tym, by szklane i wartościowe przedmioty podatne na uszkodzenia mechaniczne były odpowiednio zabezpieczone, tak, by nie obijały się o siebie. W tym celu należy wykorzystać stare gazety i folię bąbelkową, a następnie zakleić górę kartonu taśmą. Na sam koniec polecamy opisanie poszczególnych pudeł, co znacznie ułatwi ich rozpakowywanie. Poza tym warto oznaczyć te, w których znajdują się cenne i kruche przedmioty.


Instrukcja w formacie pdf

Przeczytaj pozostałe artykuły: